Svátek má: Ludvík

Byznys

Velikost textu:

Altmaier: Německá auta jsou úspěšná všude, do USA je vozit nemusíme!

Altmaier: Německá auta jsou úspěšná všude, do USA je vozit nemusíme!

Německý ministr obchodu před svou návštěvou Washingtonu zkritizoval Trumpovo rozhodnutí zavést cla na ocel a hliník.

Peter Altmeier, německý ministr hospodářství
19. března 2018 - 03:20

Americký prezident Donald Trump "neuspěje" s nápadem postavit evropské národy v obchodu proti sobě, varoval německý ministr hospodářství Peter Altmaier před návštěvou Washingtonu.

V Evropské unii "máme celní unii a jednáme kolektivně. Nemůže proto být v zájmu americké vlády rozdělit Evropu, ani se jí to nepodaří," řekl Altmaier pro německý Handelsblatt.

Zavedení plánovaných celních tarifů prezidenta Trumpa hrozí, že bude spuštěna obchodní válka mezi EU a USA.
 
Pro blízkého spolupracovníka Angely Merkelové Altmeiera bude vrcholem programu na setkáních v americkém hlavním městě Washingtonu Trumpova plánovaná sazba 25% na dováženou ocel a 10% na hliník.
 

Americký prezident říká, že šoková opatření jsou reakcí na "nekalé" obchodní praktiky, EU chce reagovat na Trumpovy návrhy zvýšením cel na dovoz whisky nebo motocyklů Harley Davidson, čímž se značně zvyšuje riziko obchodní války.
 
"Společnosti a spotřebitelé na obou stranách by měli problémy, kdyby se Spojené státy a Evropa pustily do obchodní války," řekl Altmaier.
 
"Mezitím země jako je Čína, které jsou obviněny ze zaplavení globálních trhů levnou ocelí, se "tomu po straně smějí," dodal německý ministr.
 
V sobotu oznámila kancelář Merkelové, že německá kancléřka bude mluvit s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Obě strany podporují pokračování rozhovorů mezi skupinou průmyslových a rozvíjejících se zemí skupiny G20 o omezení nadměrné produkce oceli, které doposud měly jen malý dopad.

Mluvčí německé vlády: Dovozní cla a protekcionismus jsou „úchylka“
 
Altmaier připustil, že "globální volný obchod není jistě dokonalý," ale dodal, že pokud je Washington nešťastný, "musíme o globálním obchodu spíše hovořit než jednat jednostranně."
 
V reakci na Trumpovu hrozbu zvýšení cel,  která by se týkala dovozu německých automobilů, pokud  EU bude reagovat na zvýšení cel,  Altmaier upozornil, že "německé automobily jsou úspěšné na všech světových trzích, protože jsou dobré".

(rp,prvnizpravy.cz,thelocal,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
77
CEZ
547
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
881
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
935.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
894
PHILIP MORRIS CR
14980
O2 C.R.
259
UNIPETROL
379
VIG
600.5